Dağcılık Gezi yazıları Trekking 

Yuvacık Aytepe Kış Yürüyüşü

Kocaeli sınırları içinde bulunan Aytepe, saklı bir cennet gibi sizi her mevsim birbirinden harika renkleri ve sürprizleri ile sizi beklemekte.

Daha önce yaz ve bahar mevsimlerinde gittiğimiz Aytepe-Menekşe Yaylası rotasına bu sefer kış etkinliği düzenledik. Ancak yazının ilerleyen kısımlarında okuyacağınız üzere, yoğun kardan dolayı Menekşe yaylasına geçemeyip, Veysel Dayı’nın yerinden soğukdere yönünden ilerleyip Karaaslan’a geldik.

Yürüyüş’ Yuvacık barajını geçtikten sonra takip eden yoldan Karaaslan tesislerini geçiyorsunuz. Kungul levhasını gördüğünüz yerde sağ taraftan ilerlediğiniz biraz sonra karşınıza Aytepe çıkacak. Burada bir iki aktif tesis göreceksiniz.

Aytepe’den yürüyüşe başlayacağımızda kar yaklaşık 1 metre toz kar şeklindeydi. Hiç kimse tarafından henüz ezilmediğinden oldukça zorlu bir etkinlik bizi bekliyordu. Soğuksu dereye kadar yaklaşık 2 km boyunca toz karda bata çıka ilerledik. Ancak burada karşıya geçip Menekşe Yaylasına gidilmesinin imkansız olduğuna karar verildi. Veysel Dayı’nın yerinde mola verdik. Burası yaklaşık olarak 1 mt kara gömülmüş haldeydi.

Bu noktadan dere boyunca Yuvacık istikametine yürünmesine karar verildi. Ekip hava karardığında Karaaslan tesislerine vardığında herkes yorgun ama bir o kadarda keyifliydi. Yılın ilk karlı etkinliğinde yaklaşık 10 saat boyunca batak karda ilerlemek zor olduğu kadar güzeldi.

Sağlıklı herkesin çok rahatlıkla yürüyebileceği Aytepe parkurlarını mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Aytepe’den ayrıca Kungul dağına da yürüyüş yapabilirsiniz

Koordinatlar:
Aytepe N40 36 02 E29 56 06 955 m
Su İstasyonu N40 35 34 E29 55 88 717 m
Yuvacık Barajı N40 38 38 E29 56 41 200 m

 

 

İlgili Yazılar

Leave a Comment