Dağcılık Gezi yazıları Trekking Türkiye Gezileri 

Menekşe Yaylası

Kocaeli ve Yalova illerimiz;  doğa yürüyüş parkurları, doğal alanları, şelaleleri ve yaylaları ile bir çok farklı güzelliği ayrı ayrı veya birlikte barındıran etaplara sahip. Aytepe’ye yola çıkmadan önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi internet sitesinden indireceğiniz “Kocaeli Doğa Yürüyüş Parkurları” kitapçığının 57.sayfasının çıktısını yanınıza almanızda fayda var.

Bahçecik ilçesinin güneyinde yer alan Aytepe’ye İzmit Yuvacık yolunu takip ederek virajlı ama geniş bir yoldan ulaşıyorsunuz. Bu yöre sakinleri genellikle Doğu Karadeniz tarafından göç ettiği için etrafta yayla evleri ve Karadeniz esintileri görebilirsiniz. Aytepe’de rota tabelalarını gördüğünüz yerde aracınızı park edebilirsiniz. Burada üç farklı rota bulunuyor. Menekşe Yaylası ve Bıçkıdere Aytepe’de başlayıp aynı noktada son buluyor ama Yuvacık Barajı rotasının bitiş noktası farklı.

Yürüyüşe yaklaşık 2 km yokuş aşağı inerek başlıyoruz. soğuk su deposuna 1km kala, Cibrin Ali mağarası ayrımı karşımıza çıkıyor. Mağara girişine ulaşmak için ana yoldan ayrılıp, dar bir patikaya girmeniz gerekiyor. Mağarayı dolaşıp su deposuna devam ediyoruz. (Edit : 2016 sonu gibi o bölgede su hattı çalışmaları vardı, mağara girişi görülmüyordu.)

Su deposunda biraz dinlenip, su takviyesi yapmanız gerekiyor çünkü biraz sonra çıkacağınız patika yaklaşık 1 saate yakın dik çıkış içeriyor ve parkurun en zor kısmı.(İnişi de oldukça zor) Bu dik çıkışı, ağır ağır, mümkün olduğunca durarak çıkmanızda fayda var. Uzun süredir spor yapmıyorsanız ayakta kısa molalarla, soğumadan yavaşça yükselmeniz, sağlığınız açısından önemli. Kalp ve sağlık sorunu olanlara bu rotayı tavsiye etmiyoruz. Bu dik yokuşun sonunda harika manzarası ile Şahin Kaya karşınıza çıkıyor. Şahin Kaya’dan aşağıya baktığınızda karşınızda Soğukdere vadisi, sol tarafta Menekşe Yaylası yönünde ki Sıcakdere Vadisi ile birleşip Yuvacık Baraj gölüne gidiyor. Gördüğünüz bu manzara Beşkayalar Tabiat Parkı içerisinde yer alıyor. Buraya Beşkayalar denilmesinin sebebi, derelerin birleşme noktasında bulunan, üstünde bulunduğunuz dahil beş yüksek kayalık tepenin burayı çevrelemesi.

Yolun bundan sonrası Papaz Çayırı’na kadar güzel bir orman patikası içinde inişli çıkışlı devam ediyor. Ekibimiz, biraz önceki dik çıkışın yorgunluğunu çoktan unutup, en keyifli bölümün bu yürüyüş patikası olduğuna karar veriyor. Bu orman içi parkur, Samanlı Dağları silsilesinde sıkça görülen kayın, gürgen,kestane ve meşe ağaçlarını barındırıyor. Kayın ağaçlarının oluşturduğu kuşak (fagetum) bizi güneşten koruyup rahat bir yürüyüş yapmamızı sağlıyor.

Yol boyunca fotoğraf molaları ve diğer ekiplerle kısa sohbetler yaparak Papaz Çayırına iniyoruz. Burası kamp yapmak için oldukça ideal. İleride tekrar gelip burada kamp kuracağımız alanı belirliyoruz. Papaz Çayırı’ndan dik ama kısa süren bir çıkışla Menekşe Yaylası’na varıyoruz. Mevsimin bahar olmasının da etkisiyle, buraya neden Menekşe Yaylası dediklerini anlıyoruz. 913 metre yükseklikte, harika bir doğa içinde ve kuşların korkusuz yaklaşmaları eşliğinde ekip üyemiz sevgili Necla Bülbül’ün hazırladığı enfes kumanyalarımızı atıştırıyoruz.

Dönüşe geçmeden önce Menekşe Yaylası’nda sularınızı doldurmayı unutmayın. Dönüş yine aynı yoldan, Papaz Çayırı, Şahin Kaya üzerinden. Şahin Kaya inişi kolay gibi gözüküyor ama inişte yük ayak bileklerinize bindiği ve yer yer yaprakların kaygan olmasından dolayı dikkat etmelisiniz. Ayrıca her yürüyüş öncesinde ayak parmak tırnaklarınızı mutlaka kesmeniz gerekiyor. Böyle bir dik inişte ayak parmaklarınız su toplayabilir veya tırnak batması sorunu yaşayabilirsiniz.

Su deposuna indikten sonra 2 km kıvrımlı bir çıkış bizi bekliyor. Başlangıçta koşa koşa indiğiniz bu bölümü çıkmakta zorlanabilirsiniz çünkü bundan öncesinde yaklaşık 11 km tırmanıp indiniz. Toplamda 13 km olan bu parkur aslında orta zorlukta yer alıyor ama eve vardığımızda yorgun ve bitkin olmamıza rağmen mutlaka yine gidelim dedirtecek kadar güzel. Hava sıcaklığı yer yer farklılık gösterebiliyor, yanınıza yedek kıyafet, baton ve şapka almayı unutmayın.

İlgili Yazılar

Leave a Comment